June 26th Results – UMP Late Models

TRACK: I-96 Speedway DIVISION: Tinney Automotive UMP Late Models
DATE: Sunday, June 26th, 2011 EVENT: UMP Summer Nationals Hell Tour
Pos. Start Car # / Driver / Hometown Sponsor / Make
1 1 18 Shannon Babb / Moweaqua, IL Petroff Trucking / Chevrolet
2 7 55 Jeep VanWormer / Pinconning, MI Bayline Fire Protection / Chevrolet
3 6 25 Jason Feger / Bloomington, IL Stearn Ironworks / Chevrolet
4 8 b5 Brandon Sheppard / New Berlin, IL Sheppard Auto Sales / Chevrolet
5 10 1s Jack Sullivan / Greenbrier, AR Triple A Diesel Service / Cadillac
6 14 28e Dennis Erb Jr. / Carpentersville, IL McBride Mack / Chevrolet
7 19 81 Scott James / Lawrenceburg, IN Clear Wave Communications / Chevrolet
8 11 21jr Billy Moyer Jr. / Batesville, AR Henderson Motorsports / Chevrolet
9 4 54 Dillan White / Crofton, KY MotorStats.com / Chevrolet
10 3 0x Zack Olger / St. Johns, MI Mid-States Sales & Service / Cadillac
11 13 24 Ryan Unzicker / El Paso, IL R.J.R. Transportation / Chevrolet
12 9 9r Curtis Roberts / Coleman, MI Superior Metal Recycling / Ford
13 17 49 Brian Ruhlman / Clark Lake, MI Ruhlman Racecars / Chevrolet
14 15 34 Alan Vochaska / South Haven, MI Sweet Manufacturing / Chevrolet
15 18 6m Dona Marcoullier / Houghton Lake, MI Gene’s Auto Parts / Chevrolet
16 22 1w Donny Walden / Towanda, IL Executive Homes / Chevrolet
17 16 m14 Brandon Thirlby / Traverse City, MI Thirlby Automotive / Chevrolet
18 21 27 Eric Spangler / Lake City, MI Spangler Heating & Cooling / Ford
19 2 3s Brian Shirley / Chatham, IL Jayco Construction / Chevrolet
20 12 99jr Frank Heckenast Jr. / Frankfort, IL Pic-A-Part Self Serve / Chevrolet
21 5 21s Tom Sprague Jr. / Muskegon, MI Sprague’s Auto Parts / Chevrolet
22 20 91r Rusty Schlenk / Jackson, MI Main & Company Incorporated / Chevrolet
Lap Leaders: 3s Brian Shirley 1-37, 18 Shannon Babb 38-40
Cautions: 2
Time of Race: 16 Minutes, 18.018 Seconds
DID NOT START: NONE
Provisionals: 1w Donny Walden 27 Eric Spangler, 81 Scott James, 91r Rusty Schlenk
Qualifying Results
1 0x Zack Olger 16.255 – 83.051mph <— ESTABLISHES 3/8s Mile Track Record
2 3s Brian Shirley 16.262
3 25 Jason Feger 16.294
4 55 Jeep VanWormer 16.422
5 28e Dennis Erb Jr. 16.430
6 21s Tom Sprague Jr. 16.474
7 81 Scott James 16.526
8 23v Ryan Vanderveen 16.542
9 b5 Brandon Sheppard 16.808
10 18 Shannon Babb 16.863
11 18s Rusty Seaver 16.888
12 1w Donny Walden 16.925
13 9r Curtis Roberts 16.925
14 17n Dean Wilkerson (R) 16.962
15 49 Brian Ruhlman 17.043
16 1s Jack Sullivan 17.084
17 54 Dillan White 17.088
18 6m Dona Marcoullier 17.116
19 99jr Frank Heckenast Jr. 17.131
20 m14 Brandon Thirlby 17.198
21 21jr Billy Moyer Jr. 17.207
22 34 Alan Vochaska 17.224
23 85 Mark Anderson 17.267
24 94 John Grega 17.397
25 24 Ryan Unzicker 17.415
26 2 Bry Sloan 17.429
27 87 Rich Neiser 17.433
28 91 Adam Thrush 17.480
29 49j Jason Oldfield 17.480
30 51 Devin Shiels 17.494
31 111 Curt Spaulding 17.502
32 27 Eric Spangler 17.571
33 72b Kyle Borgman 17.582
34 13 Scott Baker 17.654
35 x6m Donnie Marcoullier 17.787
36 4e Scott Ehlert 17.943
37 15 Phil Ausra 17.969
38 12 Dave Hartman 18.036
39 71e Pat Ehlert 18.332
40 30 Kathy Jarvis ® 18.461
41 73 Jason Wiley ® 18.575
42 32h Luke Hubbell 19.063
43 50 Scott Phillips ® NO TIME
44 78 Billy Bray NO TIME
45 89 Luke Tominski NO TIME
46 91r Rusty Schlenk NO TIME
Heat 1 Results (Top 4 Transfer)
1 0x Zack Olger
2 21s Tom Sprague Jr.
3 9r Curtis Roberts
4 24 Ryan Unzicker
5 18s Rusty Seaver
6 6m Dona Marcoullier
7 23v Ryan Vanderveen
8 1w Donny Walden
9 17n Dean Wilkerson (R)
10 94 John Grega
11 85 Mark Anderson
12 4e Scott Ehlert
Heat 2 Results (Top 4 Transfer)
1 3s Brian Shirley
2 25 Jason Feger
3 1s Jack Sullivan
4 28e Dennis Erb Jr.
5 49 Brian Ruhlman
6 91r Rusty Schlenk
7 71e Pat Ehlert
8 50 Scott Phillips ®
9 2 Bry Sloan
10 81 Scott James
11 89 Luke Tominski
12 72b Kyle Borgman
Heat 3 Results (Top 4 Transfer)
1 18 Shannon Babb
2 55 Jeep VanWormer
3 21jr Billy Moyer Jr.
4 34 Alan Vochaska
5 51 Devin Shiels
6 27 Eric Spangler
7 111 Curt Spaulding
8 91 Adam Thrush
9 13 Scott Baker
10 15 Phil Ausra
11 30 Kathy Jarvis ®
Heat 4 Results (Top 4 Transfer)
1 54 Dillan White
2 b5 Brandon Sheppard
3 99jr Frank Heckenast Jr.
4 m14 Brandon Thirlby
5 x6m Donnie Marcoullier
6 73 Jason Wiley ®
7 32h Luke Hubbell
8 12 Dave Hartman
9 87 Rich Neiser
DNS 49j Jason Oldfield
DNS 78 Billy Bray
C Main 1 Results (Top 2 Transfer to B Main)
1 1w Donny Walden
2 15 Phil Ausra
3 17n Dean Wilkerson (R)
4 85 Mark Anderson
5 30 Kathy Jarvis ®
6 91 Adam Thrush
7 13 Scott Baker
DNS 4e Scott Ehlert
DNS 94 John Grega
C Main 2 Results (Top 2 Transfer to B Main)
1 12 Dave Hartman
2 72b Kyle Borgman
3 50 Scott Phillips ®
4 89 Luke Tominski
5 81 Scott James
DNS 2 Bry Sloan
DNS 49j Jason Oldfield
DNS 78 Billy Bray
DNS 87 Rich Neiser
B Main Results (Top 2 Transfer)
1 49 Brian Ruhlman
2 6m Dona Marcoullier
3 18s Rusty Seaver
4 15 Phil Ausra
5 73 Jason Wiley ®
6 72b Kyle Borgman
7 12 Dave Hartman
8 51 Devil Shiels
9 32h Luke Hubbell
10 71e Pat Ehlert
11 23v Ryan Vanderveen
12 91r Rusty Schlenk
13 x6m Donnie Marcoullier
14 111 Curt Spaulding
15 1w Donny Walden
16 27 Eric Spangler
Be Sociable, Share!
Follow Me